Warto zobaczyć

  1. Stary dąb w środku wsi jest jednym z wielu bardzo starych dębów w Kozłowie, podobne możemy zobaczyć przy boisku klubu sportowego, przy szkole czy przy drodze prowadzącej na cmentarz.
  2. Kościół św. Mikołaja górujący nieco nad wsią to miejsce niezwykłe sięgające historią XI-XII wieku – pierwotny romański kościół to prezbiterium obecnego kościoła, z tych czasów pochodzi także kamienna chrzcielnica oraz kamienny mur otaczający kościół. Niezwykle cenny jest  ważący około 600 kg dzwon Urban (obecnie, prawdopodobnie, najstarszy dzwon na Śląsku) odlany krótko po bitwie pod Grunwaldem. W kościele warto też zobaczyć gotycki kamienny portal, płytę nagrobną Piotra Koslowskiego z 1628 roku, siedemnastowieczne: krzyż z figurami św. Jana i Matki Bożej oraz obraz przedstawiający Jana Chrzciciela, osiemnastowieczny ołtarz i chrzcielnicę czy prawie stuletnią Drogę Krzyżową.
  3. Krzyż z 1890 roku przy ul. Marcina – podobne znajdziemy przy ul. Średniej (10) i przy ul. Ułańskiej (12).
  4. Kapliczka św. Jana Nepomucena powstała w 1893 roku jest świadectwem niezwykłego kultu tego świętego na Śląsku.
  5. Kamień przydrożny z 1932 roku upamiętniający wybudowanie ul. Marcina z inicjatywy wójta wsi Hoscha.
  6. Dworek Pod Platanem to dawny dworek właścicieli kuźni miedzi z kortami tenisowymi, basenem,
    z pięknym stawem i parkiem. Naprzeciw znajduje się las zwany Fazanicą, ponieważ kiedyś pełno było w nim  bażantów; nadal jest ich dużo w Kozłowie – można je spotkać w centrum wsi na łąkach nad Bytomką, a nawet  przy szkole i na cmentarzu, gdzie swoim stukaniem w płyty nagrobne niejednego już przestraszyły. Fazany, czyli bażanty są niewątpliwie ozdobą wsi.
  7. Boisko – odbywają się na nim nie tylko mecze piłki nożnej, ale też imprezy dla mieszkańców wsi, gości i turystów, takie jak dożynki, zakończenia lata dla dzieci, zabawy sylwestrowe czy Babski Comber.
  8. McDonald’s – to oczywiście nie jest miejsce zabytkowe, ale dla głodnych i spragnionych jedno z miejsc do odwiedzenia.
  9. Stary młyn z zabudowaniami – na razie nie jest udostępniony do zwiedzania.
  10. Źródełko – kiedyś było ich bardzo dużo w Kozłowie, dziś tylko 2 lub 3.
  11. Stara Droga z przydrożnym krzyżem – kiedyś droga do Gliwic biegła zupełnie inną trasą. Z gliwickiego rynku podróżni przejeżdżali przez Bramę Raciborską i kierowali się w stronę Starych Gliwic; za nimi przez las zw. Dąbrową wyjeżdżali na drogę gęsto obsadzoną dębami (wielu przy okazji zatrzymywało się przy krzyżu stojącym w polu, np. kupcy wymieniali towary). Droga prowadziła przez pola i Fazanicę do Brzezinki (pozostałością są stare dęby po drugiej stronie szosy), ale przed Kozłowem rozwidlała się i prowadziła do wsi, a dalej do Sośnicowic. Dziś Stara Droga jest świetną trasą rowerową z pięknym widokiem na panoramę Kozłowa.
  12. Szkoła Podstawowa sięgająca swą historią co najmniej do 1750 roku; obecny budynek powstał w 1900 roku (w latach 1992-1994 dobudowano do niego drugą część).
  13. Cmentarz – powstał prawdopodobnie ok. 1900 roku; zachował starą aleję z szpalerem drzew, znajdziemy na nim kilka starych nagrobków.
  14. Tzw. wały szwedzkie – są pozostałością trzech wałów w pobliżu tzw. Starej Drogi prowadzącej od Gliwic do Kozłowa i Brzezinki (w latach trzydziestych XX w. drogę i wały przecięto nowo wybudowaną szosą).
    W przekazach traktuje się je jako wały wybudowane przez wojska Duńczyka Ernsta  Mansfelda atakującego Gliwice od strony wsi (w czasie wojny trzydziestoletniej). Są też przypuszczenia, że wały są o wiele starsze
    i mogą to być albo resztki średniowiecznych umocnień albo pozostałości średniowiecznych wałów zabezpieczających bydło na pastwiskach.