Jarmark  świąteczny w Kozłowie.

 W tym roku po raz pierwszy odbył się w Kozłowie jarmark świąteczny. Zorganizowany został przy budynku OSP przez KGW „Kozłowianki” i panią sołtys Zuzannę Franik-Kyca z Radą Sołecką. Podobny jarmark odbywał się dotychczas na boisku sportowym przy okazji wizyty św. Mikołaja, ale trzeba przyznać, że lokalizacja w centrum wsi to trafiony pomysł.

Na jarmarku można było zakupić wyroby Koła Gospodyń Wiejskich (takie jak na jarmarku przed Starostwem w Gliwicach), zjeść i wypić coś gorącego, no a przede wszystkim spotkać się z przyjaciółmi, znajomymi, sąsiadami. Radosna i pełna życzliwości atmosfera udzieliła się wszystkim.

Warto przy tej okazji wspomnieć, że KGW „Kozłowianki” stało się już rozpoznawalną reprezentacją naszej wsi. Udział w Powiatowym Festiwalu Krepla w lutym 2023 r. od razu zapewnił III miejsce, a pączki z boczkiem i cheddarem oraz z kozim serem i żurawiną zrobiły furorę. Później był Powiatowy Przegląd Kół Wiejskich w Niewieszu, a przede wszystkim VIII edycja konkursu kulinarnego „Bitwa Regionów” – na etapie wojewódzkim „Kozłowianki” zajęły III miejsce (to miejsce zapewniły przede wszystkim żeberka z ciapkapustą przygotowane przez Ingeborgę Ledwoń i Gabrielę Joneczek. Nagrodą było zaproszenie KGW do udziału w wyjeździe studyjnym do Strasburga zorganizowane przez posłankę do Parlamentu Europejskiego Izabelę Kloc. W „Dzienniku Zachodnim” 13 grudnia 2023 r. napisano: „To wyjątkowe wydarzenie nie tylko uhonorowało osiągnięcia gospodyń wiejskich z regionu, ale także podkreśliło ich rolę w integracji społeczności lokalnych”. Wyjazd do Strasburga to „idealne zwieńczenie ich ciężkiej pracy”. Nasze Koło reprezentowały: Jadwiga Żmudzińska, Sonia Ledwoń, Paulina Ledwoń. Powiedziały nam, że prócz piękna zabytków Strasburga ogromne emocje wzbudził w nich udział w sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego, kiedy akurat omawiano problem węgla koksowego jako surowca krytycznego. Zaskoczyła ich też swoboda, z jaką mogły poruszać się po parlamencie i rozmawiać z parlamentarzystami.

Warto tutaj dodać, że przy ostatnich wydarzeniach najwięcej napracowały się (w kolejności alfabetycznej): Grażyna Bimczok, Ewa Dyszka, Monika Jonda, Gabriela Joneczek, Katarzyna Kuberek, Ingeborga Ledwoń, Paulina Ledwoń, Sonia Ledwoń, Monika Sendal, Anna Świerczok, Jadwiga Żmudzińska, Małgorzata Wosiek.

Dziękujemy! Zapraszamy każdego chętnego do włączania się w nasze prace i wypróbowania swoich sił i talentów  w różnych działaniach.

Post Author: kozlow